Rinoplasti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Rinoplasti uygulaması halk arasında burun estetiği olarak adlandırılmaktadır. Burun bölgesinde bulunan şekil bozuklukları ve eğrilikler hem estetik hem de işlevsel açıdan insanlarda probleme yol açmaktadır. Bu nedenle günümüzde birçok insan rinoplasti uygulamalarına başvurmaktadır.

Rinoplasti uygulaması genellikle; Çeşitli travmatik olaylar sonucunda burun şekli bozuk olan kişilerde Burnu yüzdeki diğer organlara göre büyük ya da küçük olan kişilerde Burun ucu düşük olan kişilerde Burun kemeri bulunan kişilerde Solunum problemi yaşayan ve deviasyon probleminin eşlik ettiği şekil bozukluğu bulunan kişilerde uygulanmaktadır.  

Rinoplasti ameliyatı öncesi, işlem sırası ve iyileşme süreci ile ciddi bir operasyon süreci gerektirmektedir. Ameliyat öncesi planlama yapılırken uygulanacak işlemlere kesin bir şekilde karar verilebilmektedir. Bu işlemler şu şekildedir; Burun küçültme Burun ucu kaldırma Burun kemerinin düzeltilmesi Burun eğriliklerinin düzeltilmesi Burun kanatlarının daraltılması Burun deliklerinin küçültülmesi

Rinoplasti uygulaması öncesinde ameliyat planlaması gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte hasta ve doktor arasındaki iletişim ameliyatın başarı oranını arttırmaktadır. Bu nedenle ameliyat öncesinde doktor seçiminin özenli bir şekilde yapılması tavsiye edilmektedir.

Rinoplasti sonrasında burun bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle doktorun önerilerine uyulmasının yanı sıra; Baş bölgesi yukarıda kalacak şekilde istirahat edilmelidir. Burun bölgesi her türlü travmatik olaylardan korunmalıdır. İlk 6 boyunca gözlük kullanılmamalıdır. Güneş ışınlarından korunulmalıdır.