Burun Eğriliği Ameliyatı

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Burun Eğriliği Ameliyatı

​​​​​Burun eğriliği aslında farklı anlamlar içeren, tıbbi olarak bir karşılığı olmayan ancak halk arasında yıllardır sık kullanılan bir tabirdir. Burun ile ilgili çeşitli birbiri ile ilgili olmayan bozukluklar sözkonusudur.

Estetik anlamda kullanıldığında burun piramidinin eğriliğine işaret eder. Karşıdan hastamızın yüzüne bakıldığında burnun simetrik olmadığı ya da genel hatları ile yüzdeki oranlara uyumlu olmadığı görülür. Rinoplasti ile düzeltilebilecek bir durumdur. Eğriliğe yol açan kemik çatı, burun alt yarısındaki kıkırdak septum bölgesi ve burunucu bölgesi düzeltilir. Kullanılan diğer anlamı burun dışgörünüşünde şekilsel bir eğrilik olmadan içerideki septum bölmesinin eğri olması ve bu durumun burun tıkanıklığına yol açmasıdır. Sadece burun içinin düzeltidiği septoplasti operasyonu yeterli olur. Kimi zamanda burunda genel olarak bir sorun olduğunu ifade etmek için kullanılır ve asıl sıkıntının yeri ile ilgili bir ipucu vermez.

Burun eğriliğini düzeltmek için uygulanan burun estetiği ameliyatları fonksiyonel septorinoplasti olarak adlandırılır. Yani ameliyat sadece güzelleşmek için değil sağlık açısından bir gereklilik oluştuğu için yapılır. Burnun her iki tarafındaki havayolları açılır, nefes alınması sağlanır. Dışarıdan gelen havanın filtre edilmesi, ısınması ve nemlendirilmesi gerçekleşir. Eğrilik tıkanıklığa yol açtığında ağızdan nefes alınır ve bahsettiğimiz işlemler olmadan akciğerlere giden hava kirli, kuru ve vücut ısısına yaklaştırılmamış bir havadır. Solunum sıkıntılarını tetikler. İleride solunum yollarını etkileyen kronik hastalıklara zemin hazırlar.

Burun eğriliği estetik açıdan da göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşturur. Bazen dikkatli bakılınca farkedilecek kader hafif bazen bir boksörün burnunda olabileceği gibi ileri derecede kötüdür. Burun sırtı, ucu hatta burun delikleri bile asimetriktir. Bu tür burunları orta hatta ve simetrik bir görüntüye getirmek zorlu bir iştir .Hatta cerrahlar için ayrı bir ders konusudur. Ameliyattan sonra da hastanın takiplerini düzenli yapmak gerekli olan noktalarda masajlarla müdahale etmek gerekebilir. İleri derecede eğri burunların birinci sene sonunda kısa bir revizyon cerrahisine ihtiyaç duyabileceği gözönünde bulundurulmalıdır.

Eğri burun ister nefes aldırmak için olsun, ister görsel olarak rahatsızlık versin dikkatli bir cerrahiye ihtiyaç duyar. Ameliyat öncesinde sorunları bölgeler titiz bir incelemeyle saptanmalı ve operasyon esnasında hepsine birden müdahale edilmelidir. Ameliyat sonrasında da takiplere mutlaka uyulmalı, birinci sene dolana kadar kontrole düzenli olarak uyulmalıdır.