Kapalı Burun Estetiği

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Kapalı Burun Estetiği

Burun estetiği yüzyıllardır uygulanan bir estetik ameliyattır. Uzun yıllar boyunca gelişmiş ve yeni teknikler kullanılmaya başlanmıştır. Eskiden gelen bir alışkanlıkla, burun estetiği yaptırmak isteyenlerin çoğu doktorlara ne kadar yara izi kalacağını, belli olup olmayacağını soruyorlar. Artık eskisinin aksine tamamen yara izi kalmadan burun estetiği yapılabiliyor. Kapalı rinoplasti burun estetiği günümüzde en fazla tercih edilen ameliyat teknikerinden birisidir. Her iki burun deliğinin içinde açılan ufak kesiler ile burundaki sorunlar giderilir. Kapalı teknik ile burun derisi ve burun içindeki yumuşak dokuların açılmasına gerek kalmaz. Bu sayede cilt ve yumuşak doku çok daha az hasar görür. Burnun iyileşme süreci hızlanır. Burun ucunda hiçbir şekilde yara izi kalmaz.

Burun estetiği temel olarak iki yöntemle yapılır. Bunlardan biri açık burun estetiği, diğeri ise kapalı burun estetiğidir. Açık burun estetiğinde burun deliklerinin arasındaki cilde bir kesi yapılarak burun derisi kaldırılır ve burun yapıları görülür. Burnun iç yapıları cerrahın gözünün önündedir. Bu nedenle açık burun estetiğini yapmak cerrah açısından daha avantajlıdır. Çünkü öğrenmesi ve uygulaması daha kolaydır. Ancak açık burun estetiğinde dışarıdan görülebilen bir yara izi kalma olasılığı vardır.

Kapalı burun estetiğinde ise, diğerinin aksine ameliyat kesileri burun deliklerinin içinden yapılır. Burun estetiği buradan girilerek gerçekleştirilir. Kapalı yöntemde dışarıdan görülen bir iz kalma olasılığı yoktur. Ancak kapalı yöntemin uygulanması daha basit burunucuna hiç ya da az müdahale gerektirren seçilmiş vakalar için uygundur.

Açık burun estetiğinde küçük bir iz kalma olasılığı olduğundan bahsetmiştik. Peki açık burun estetiğindeki yara izi nasıl görünüyor? Burada bahsettiğimiz iz küçük  bir izdir. Çoğu zaman belli belirsiz görünür. Ancak dikkatli bakıldığında fark edilebilir. Özellikle kalın cilt yapısına sahip kişilerde iz kalmamamsı için dikkatli olmak gerekir. Hasta açısından bakıldığında, dışarıdan bakıldığında izin belli olmadığı yöntem kapalı burun estetiğidir. Eğer iz kalma olasılığı sizi çok düşündürüyorsa kapalı burun estetiğinin sizin burnunuz için uygun olup olmadığını doktorunuza sormalısınız.

Kapalı rinoplasti burun estetiği günümüzde sık  tercih edilen ameliyat tekniklerinden birisidir. Her iki burun deliğinin içinde açılan ufak kesiler ile burundaki sorunlar giderilir. Kapalı teknik ile burun derisi ve burun içindeki yumuşak dokuların açılmasına gerek kalmaz. Bu sayede cilt ve yumuşak doku çok daha az hasar görür. Burnun iyileşme süreci hızlanır. Burun ucunda hiçbir şekilde yara izi kalmaz. Kapalı teknik ile burun estetiği sonrası iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Yüzde ödem ve göz çevresinde morluk oluşma riski çok daha düşüktür. Bir hafta içinde hasta normal hayatına devam edebilir. 6 hafta içinde iyileşme başlar, ortalama 1 yıl içinde iyileşme tamamlanır. Kapalı teknik ile burun estetiği birçok konuda avantajlı olsa da, burun estetiğinin başarısı cerrahın el becerisi ve başarısına göre değişiklik gösterebilir.

Kapalı rinoplasti tekniği her türlü burun estetiği sorununun tedavisinde kullanılabilir. Burun kemiği eğriliği, burun kemeri, burun sırtı, burun ucu, burun kanatları sorunu olanlar ve benzeri durumlarda kullanılabilir. Kapalı burun estetiğinde burundaki şekil bozukluklar burun deliklerinin içinden açılan kesilerden girilerek, kırmadan burun estetiği ve törpüleme teknikleri ile tedavi edilebilir. Gerekli durumlarda kıkırdak doku nakli yapılabilir.

Kapalı rinoplastinin avantajlı olduğu durumları şöyle sıralayabiliriz:

  • Kapalı teknikte yara izi dışarıdan görülmez. Açık teknikte fark edilebilen silik bir kesi izi bulunur.
  • Minimal invaziv cerrahi olduğu için işlem yapılacak doku miktarı azdır.
  • Kesilen sinir miktarının azalması nedeniyle ameliyat sonrası uyuşukluk hissi burnun genelinde daha azdır.
  • Burun ucu bazı bağlar korunarak daha iyi desteklenir.
  • Ameliyat sonrasında şişlik oluşma riski daha azalır.
  • İyileşme süresi daha kısadır. Aynı zamanda iyileşme süreci de rahattır.
  • Ameliyat genellikle açık burun estetiğine kıyasla daha kısa sürer.

Kapalı rinoplasti de açık rinoplastideki gibi birçok düzeltme için uygulanabilir. Bunların en popüler olanlarına burnun küçültülmesi, burun sırtındaki tümseğin giderilmesi, yamukluğun düzeltilmesi ve burnun dudakla yaptığı açının değiştirilmesi verilebilir. Kapalı burun estetiği, açık rinoplastiyle birçok ortak nokta ve prensibe sahiptir. Ancak sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda birtakım farklılıklar görülür.

Kapalı burun estetiği çoğunlukla genel anestezi altında ortalama 2 ile 3 saat arasında sürer. Cerrah, burun deliğinin içine attığı bir kesi ile burnun kemik ve kıkırdaktan oluşan yapısına her noktadan tamamen erişim elde edebilir. Ancak burun deliği içerisinden ince ayarlamalar yapmak kolay değildir. Bu nedenle oldukça zor bir operasyon olan kapalı rinoplastinin, burnunuzun yapısı uygunsa tercih edilmesi gerekir. Kapalı izsiz rinoplasti yaptırmak isteyen hastaların doktorlarınındeğerlendirmesine uyması önerilir.

Operasyon sonrası süreç ise kanamayı önlemek üzere konulan desteklerin çıkarılmasıyla başlar. Bu süreçte 48 saat boyunca sürecek şişlikler zamanla azalmaya ve yok olmaya başlar. 7 günü tamamladıktan sonra ise zaman zaman sosyal aktivitelerinize ve günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Dikişler kendi kendilerine eridiğinden sonradan aldırmak için tekrar gitmenize gerek yoktur. Ancak normal olmadığını düşündüğünüz herhangi bir durum olursa vakit kaybetmeden cerrahınıza muayene olmanız gerekmektedir.