İdeal Burun Estetiği Nasıl Olmalıdır

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

İdeal Burun Estetiği Nasıl Olmalıdır

Burun nefes ve koku alma gibi işlevlerinin yanı sıra ; yüzün tam merkezine konumlanmış olması ile oldukça dikkat çekici ve yüz güzelliği üzerinde belirleyici bir organdır. Bu nedenle burundaki en ufak bir şekilsel bozukluk bile göze çarpmakta olup, kişinin yüz güzelliğine gölge düşürebilmektedir. Bu şekil bozuklukları eğer çok rahatsızlık veriyor, özgüven ve sosyalleşme problemlerine yol açıyorsa burun estetiği oldukça basit ve düşünülmesi gereken bir çözümdür. Burun estetiği ameliyatı burun gelişimi tamamlanmış olan herkese uygulanabilmektedir.

Burun estetiğine şu nedenlerle baş vurulmaktadır;

  • Hastanın burnunu yan profilden beğenmemesi
  • Burunda eğrilik
  • Kemerli bir görünüm
  • Burun ucu düşüklüğü
  • Burnun yüze oranla çok büyük ya da çok küçük olması
  • Nefes problemleri

Burun estetiği ameliyatı, yukarıda bahsedilen nedenlere bağlı olarak burundaki şekilsel ve işlevsel bozuklukları gidermeye yönelik uygulanan bir estetik operasyondur. Peki burun estetiği ameliyatları neye göre yapılmakta ve ideal bir burun estetiğinden hastanın beklentileri neler olmalıdır?

İdeal Burun Estetiği

İdeal burun kavramı özünde kişiden kişiye değişen bir kavramdır. Kişinin cinsiyetine, yaşına, yüz ölçülerine, göz ve çene yapısına bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Burun estetiği ameliyatının ilk şartı burnun fonksiyonlarını korumaktır. Yani ideal bir burun estetiği denildiğinde sadece şekilsel bir iyileştirme anlaşılmamalıdır.

İdeal bir burun estetiğinden sonra kişi, rahat nefes alabilmeli ve yüz hatları ile uyumlu, orantılı ve ameliyat olduğu belli olmayan doğal bir buruna sahip olmalıdır. Bunun için burun estetiği ameliyatından önce hastanın yüz ölçülerine göre iyi bir planlama yapılmalı ve bu plan hastaya net bir şekilde aktarılmalıdır. Hastanın beklentileri ile cerrahın planı arasında ortak bir karara varılması ile uygulanan burun estetiği ameliyatlarında büyük oranda başarı elde edilmektedir.

Burun estetiği operasyonun planlanmasında dikkat edilecek olan ilk unsur hastanın cinsiyetidir. Burun estetiği tasarımı kadınlar ve erkekler için tahmin edilebileceği üzere farklı olmaktadır. Kadınlarda burun estetiği düz veya hafif kavisli bir burun sırtı ve burun sırtından 1 – 2 mm yükseklikte burun ucu olacak şekilde tasarlanırken, erkeklerde burun düz sırtlı ve dudak açısı 90 derece civarında olacak şekilde planlanır.

Burun estetiği planlanırken altın oran göz önünde bulundurulur. Bu nedenle burun estetiğini gerçekleştirecek olan cerrahın özellikle görsel sanatlardan anlıyor olması önemli bir ayrıntıdır. Çünkü burun estetiği cerrahi bir işlem olduğu kadar aynı zamanda adı üzerinde estetik ve sanatsal bir dokunuştur.

İdeal bir burun karşıdan bakıldığı zaman tek parça halinde görünmeli ve düzgün bir hatta iniyor olmalıdır. Burun sırtında asimetri, çöküş ve iniş çıkışlar olmamalıdır. Ayrıca burun delikleri içi görülecek kadar kalkık olmamalı, karşıdan bakıldığında delikler kısmen görülmelidir. Aynı zamanda iki göz arasındaki mesafenin de burun kanatları genişliği ile uyumlu olması gerekmektedir.

Burun estetiği, yüzün diğer parçaları olan kaşlar, gözler, çene, alın, kaşlar, dudak ve yanaklar ile bağımsız değildir. İdeal bir burun, yüzün bu diğer yapıları ile orantılı ve uyumlu olması gerekir. Böyle bir durum ameliyatlı olduğunu belli etmez ve kesinlikle yapay durmaz. Bütünün doğal bir parçasıymış gibi kendini gösterir. Burun, doğal durduğunda yüzdeki böylesine büyük bir değişikliği hastalar da yadırgamamakta sanki her zaman ordaymışçasına adapte olmakta ve eski görünümlerini unutmaktadırlar.

İdeal bir burun estetiğinden sonra eğer ameliyat açık rinoplasti ile gerçekleştirildiyse kesi izi ustaca saklanmalı ve zamanla silikleşerek gözle görülmeyecek bir hal almalıdır. Ağrı hissi ise ya hiç olmamalı ya da ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilecek basit ağrılar olmalıdır. Burundaki ödem, şişlik ve morluklar iki hafta içerisinde iyileşmelidir. Burnun son şeklini alması ise bir yıl kadar isteyen bir süreçtir. Eğer yeterince beklenmesine rağmen burun hasta için ideal bir görünümde değilse revizyon burun ameliyatı düşünülmelidir.