Fonksiyonel ve Estetik Burun Ameliyatı

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Fonksiyonel ve Estetik Burun Ameliyatı

Burun organı gerek işlevsel gerekse de estetik açıdan oldukça önemlidir. Koku duyusunun alınmasında ve solunumda işlevsel olan burun bunlarla birlikte yüz bölgesinin odağında olması açısından da estetik bağlamda büyük önem taşımaktadır. Burunda yaşanan problemler günümüzde cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. 

Burunda Yaşanan Problemler

Teknolojinin gelişmesi ve bu gelişimin tıp alanında özellikle de cerrahi uygulamalara yansımasının bir sonucu olarak günümüzde birçok kişi burun ameliyatına başvurmaktadır. Burun ameliyatına başvurma sebepleri genellikle estetik kaygılardır. Ancak estetik kaygıların yanı sıra burun fonksiyonlarının da korunması gerektiği unutulmamalıdır. 

Burunda yaşanan başlıca problemler şu şekilde sıralanabilmektedir; 

Burun eğriliği; Çeşitli nedenler ile açığa çıkan burun eğriliği problemi; sağlıklı bir şekilde nefes alınmasının önüne geçmektedir. Bu problem dışarıdan da gözlemlenebilmektedir ancak sadece burnun iç yapısında da bulunabilmektedir. Genellikle doğumsal ya da çeşitli travmalara maruz kalmanın sonucunda burun eğriliği problemi açığa çıkmaktadır. 

Septum Deviasyonu; Burnun ortasında bulunan kıkırdak dokunun eğriliği olarak tanımlanan septum deviasyonu problemi kişide özellikle burun tıkanıklığı problemine neden olmaktadır. İleri yaşlarda ciddi sağlık problemlerine neden olabilecek bu problemin ertelemeden tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Sinüzit ve alerjik rinit gibi problemler de günümüzde pek çok insanın yaşadığı burun hastalıklarından biridir. Bu problemlerin ertelemeden tedavi edilmesi; hastaların total sağlık durumları için büyük önem taşıması gerekmektedir. 

Yukarıdaki problemlerin yanı sıra burun şekil bozuklukları da günümüzde pek çok kişiyi rahatsız etmektedir. Burun boyutunun yüze göre oranının çok büyük ya da çok küçük olması, burun kemiğinin çıkık olması, burnun düşük olması, burun kanatlarının büyük, burun kanatlarının geniş olması gibi estetik açıdan probleme yol açabilecek durumlar üzerine de cerrahi uygulamalara başvurulmaktadır. 

Burun Estetiğine Başvurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı gerek estetik gerekse de fonksiyonel amaçlar ile gerçekleştirildiğinde oldukça ayrıntılı ve ciddi bir operasyon sürecini içermektedir. Burun ameliyatı olacak kişilerin dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Burun ameliyatı için doktor seçiminin özenli bir şekilde yapılması. Alanında uzman bir cerraha başvurulmalıdır. Mümkünse daha önce uyguladığı ameliyatların canlı örneklerine tanık olunmalıdır.
 • Ameliyat planlaması nitelikli bir şekilde yapılmalıdır. Uygulanacak işlemler belirlenmeli ve ameliyat sonrası oluşacak görüntü net bir şekilde öngörülmelidir. Bu noktada bazı cerrahlar; birtakım görüntüleme ve tasarım araçlarından faydalanmaktadır. 
 • Burun ameliyatı öncesinde nitelikli bir muayene süreci yaşanmalıdır. Sadece estetik kaygılar gözetilmemeli, burun bölgesinde hali hazırda var olan; sinüzit, alerjik rinit gibi problemlerin öncelikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ameliyat planlamasına; burun eğriliği ve deviasyon problemlerinin düzeltilmesi de dahil edilmelidir. 
 • Burun estetiği ameliyatı sonrasında doktor önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. Burun estetiğinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri de ameliyat sonrası bakım sürecidir. Bu sürecin nitelikli bir şekilde yaşanması oluşacak yeni burun görünümünden de olunacak tatmin düzeyini arttırmaktadır. 

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Burun estetiği ameliyatı günümüzde eski yıllara oranla oldukça konforlu geçmektedir. Önceki yıllarda uygulanan operasyonlarda risk faktörleri fazla iken günümüzde uygulanan işlemlerde risk oranı minimal düzeydedir. Burun estetiği uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kafa bölgesi yukarıda olacak şekilde istirahat edilmelidir.
 • Burun bölgesi her türlü travmatik olaydan korunmalıdır.
 • Burun içerisine yerleştirilen tamponlara müdahale edilmemelidir. Bunun yanı sıra grip ve nezle gibi hastalıklardan maksimum derecede korunmalıdır. Hapşırmaktan kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası ilk 6 ay boyunca ağır gözlük kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası günlerde ağrı kontrolünün sağlanması adına doktorun önerdiği ilaçlar tercih edilmelidir.
 • Burun bölgesi nem ve sudan korunmalıdır. 
 • Doktor önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.
 • Kontroller aksatılmamalıdır. 

Burun estetiği ameliyatı sürecinde sağlıklı nefes almanın ve koku duyusunun nitelikli bir şekilde algılanmasının önüne geçebilecek her türlü durumdan kaçınılması gerekmektedir. Aynı zamanda burun estetiği ameliyatından beklenilenin gerçekçi olması gerekmektedir. Doğal ve estetik bir görünüme kavuşmanın asıl amaç olduğu unutulmamalıdır. Aksi halde burun estetiği ameliyatı sonrasında çeşitli komplikasyonlar gelişebilmekte ve revizyon burun ameliyatına ihtiyaç duyulabilmektedir. 

Revizyon Burun Ameliyatına Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır?

Burun ameliyatında revizyon sürecine başvurulmasının birden fazla nedeni olabilmektedir. Bunlar;

 • Kişinin yeni burun şeklinden memnun olmaması
 • Burun şeklinin planlanan şekilde oluşturulamaması
 • Nefes almada güçlük oluşması
 • Burun tıkanıklığı oluşması
 • Koku alamama durumlarıdır.

Revizyon burun ameliyatı oldukça zor ve ayrıntılı bir süreci kapsamaktadır. Burun ameliyatına başvuran kişileri revizyon burun ameliyatına başvurmaları için belirli bir süre beklenilmesi önerilmektedir. Revizyon burun ameliyatında; burun tıkanıklıklarının giderilmesi, koku duyusunun tedavi edilmesi ve nefes almanın kolaylaştırılması gibi amaçlar ön planda olmaktadır. Revizyon burun ameliyatının başarısını etkileyen en önemli faktör; ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın tecrübesi ve uzmanlığıdır.