Dinamik Burun Estetiği

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Dinamik Burun Estetiği

Burun estetiği, burundaki şekil bozukluklarını gidermeye yönelik bir estetik operasyondur. Burun estetiğinin başarılı olması için işlemin sağlıklı, yüz ölçüleri ile uyumlu ve de doğal olması gerekmektedir.  Burun estetiği ameliyatında doğallığı yakalamanın püf noktalarından biri ‘’burun ucu hareketliliği’’ olmaktadır. Birçok kişi burun estetiği ameliyatından sonra burun ucunun hareket etmemesinden dolayı rahatsızlık duymaktadır. Bu durum aynı zamanda yapılan estetiğin doğal durmamasına da yol açmaktadır. Burun ucunun hareket etmemesi doğal görünmemekte ve burnun yapılı olduğu dışarıya karşı göze daha kolay çarpmaktadır. Burun ucunun hareketsiz kalması ayrıca ; öpüşürken burnun yana doğru kıvrılmaması ve karşı taraftaki kişiye batması, yüz üstü uyuyamama ve burnu silerken rahatsızlık duyma gibi problemlere yol açmaktadır.

Burun kasları,  kıkırdak doku, kayma alanları ve kas yapısından ibaret olan üç adet bileşenden oluşmaktadır.  Burun ucunun yüz mimikleri ile uyumlu bir şekilde hareket etmesini sağlamak için dinamik rinoplastiye baş vurulmaktadır. Dinamik rinoplasti ameliyatında burun ucunun hareket etmesine yarayan alana dikiş atılmamakta ve kas dokuya zarar verilmemektedir. Bu sayede burun rahatlıkla sağa, sola, yukarı ve aşağı doğru hareket ettirilebilmektedir.

Dinamik Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği açık ve kapalı olmak üzere iki teknik ile uygulanabilen bir estetik operasyondur. Açık rinoplastide işlem burun tabanından açılan kesilerden burun derisinin kaldırılması ve kemik ve kıkırdak yapının net bir şekilde görülmesi ile gerçekleştirilirken, kapalı rinoplastide kesiler burun içine açılmakta ve işlem burun içinden gerçekleştirilmektedir.

Burun estetiğinde uygulanan bu iki temel tekniğin yanı sıra teknolojinin gelişmesi ile birlikte

Dinamik burun ameliyatı öncesinde hastanın gülme, konuşma, ağlama gibi davranışlardaki burun ucu hareketleri incelenmeli ve bu incelemeler göz önünde bulundurularak iyi bir planlama yapılmalıdır. Bunun için işlem gerçekleştirilmeden önce çeşitli mimikler ile hastanın 8 değişik açıdan burun fotoğrafları çekilir. Operasyon esnasında bu doğrultuda bazı yapılar korunur ve beraberinde burun ucu esnekliği de korunmuş olur.

Burundaki şekilsel ve / veya fonksiyon bozuklukları giderilirken aynı zamanda burun ucu hareketli kalacak şekilde ameliyat tamamlanmalıdır.  Genel anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir.

Geleneksel statik teknikler ile doğal bir sonuç almak zordur. Yapısal burun estetiğinde burun ucu taş gibi stabil kalırken, dinamik rinoplastide bu durumun önüne geçilmektedir. Hareket esnekliği tanıyan dinamik rinoplasti tekniği çok daha memnun edicidir.

Dinamik burun estetiğinden önce hastaların estetik operasyon geçirdikleri dışarıdan bakıldığında daha çok belli olurken ; dinamik burun estetiği ile birlikte burnun estetikliği olduğu neredeyse hiç anlaşılmamaktadır. Dinamik burun estetiği sonrasında ayrıca; gözle görülür herhangi bir dikiş izi kalmamaktadır. 

Dinamik burun estetiği sayesinde burun ucu, mimik hareketleri doğrultusunda yana, yukarı ve aşağı doğru kıvrılabilmektedir. Dinamik burun estetiğinde doğallığı yakalamanın bir diğer önemli noktası ise, yüz ölçüleri ile uygun bir planlama yapmaktır. Bu şekilde gerçekleştirilen dinamik burun estetiği ile son derece doğal ve sağlıklı bir görünüm elde etmek mümkündür.

Tüm burun estetiği ameliyatı teknikleri gibi dinamik burun estetiği de burun gelişimi tamamlanmış olan 18 yaş üstü herkese uygulanabilmektedir.

Dinamik Rinoplastinin Avantajları

Dinamik rinoplasti sonrasında iyileşme dönemi bittiğinde hastalar yüz üstü uyuyabilirler. Öpüşürken burun ucu yana, gülerken de aşağı doğru kıvrılır ve hasta hem rahat eder hem de olması gerektiği gibi doğal bir görünüme kavuşur. Kişinin burun ameliyatı geçirip geçirmediği öncelerde burun ucuna bakılarak anlaşılabilirken, dinamik rinoplastide kişinin burnunun estetik olup olmadığı anlaşılmamaktadır.