Burun Estetiğinizi Yapacak Doktoru Nasıl Seçmelisiniz?

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Burun Estetiğinizi Yapacak Doktoru Nasıl Seçmelisiniz?

Burun estetiği ameliyatı burnunda şekilsel veya fonksiyonel problem yaşayan kişilerin baş vurduğu bir estetik operasyondur. Burundaki şekil bozuklukları burnun hayati işlevlerini yeterli derecede yerine getirmesini de engellemektedir. Bu nedenle burundaki orantısızlık, eğrilik ve kemer gibi görünüm bozukluklarının yanı sıra birçok kişi burun tıkanıklığı gibi nefes problemleri ile de burun estetiği ameliyatına baş vurmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatını gerçekleştirmek için birden fazla teknik bulunmaktadır. Bu tekniklerden birinde ameliyat burnu açarak gerçekleştirilirken diğerinde ise burnun içinden gerçekleştirilir. Bu teknikler ‘’Açık Rinoplasti’’ ve ‘’Kapalı Rinoplasti’’ olarak adlandırılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatının hangi teknik ile uygulanacağının kararını cerrah vermelidir. Bu nedenle kişinin istediği bir teknik varsa doktor seçimini buna göre yapması önerilir. Açık rinoplastide burun tabanına bir kesi açılır ve deri yukarı doğru kaldırılır. Böylece cerrah burnun tüm kemik ve kıkırdak yapısını net bir şekilde görebilir. Kapalı rinoplastide ise kesiler burun içinde kalmaktadır. Bu nedenle kapalı rinoplasti halk arasında ‘’İzsiz Burun Estetiği’’ olarak da bilinmektedir. İz kalmasından korktuğu için burun estetiğine cesaret edemeyen kişiler doktor seçimi sürecinde kapalı rinoplasti tekniğini uygulayan cerrahları tercih edebilirler. Ancak; kapalı rinoplasti, açık tekniğe göre daha zor ve tecrübe isteyen bir ameliyattır.

Açık teknikte burnun tüm yapısı net bir şekilde cerrahın gözü önündedir. Bu nedenle cerrahın müdahale alanı daha geniş ve güvenilirdir. Ancak kapalı teknik ile uygulanan burun ameliyatlarında böyle bir seçenek olamadığı için doktorun el becerisi ve tecrübesi daha da önemli olmaktadır. İşini bilen cerrahlar tarafından uygulandığı takdirde ; her iki teknik ile de elde edilen sonuçlar aynı başarıda olmaktadır. Bu nedenle kapalı teknik burun ameliyatı kişinin gözünü korkutmamalıdır. Burada hastanın dikkat etmesi gereken tek ölçüt iyi bir doktor seçimidir. Doktor seçimi sürecinde doğru karar vermede etkili olacak en önemli unsur da doktorun önceki ameliyatlarının sonuçlarını incelemek yani referanslarına bakmaktır.

Burun Estetiğinizi Yapacak Doktorda Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Burun estetiğini gerçekleştirecek olan cerrah deneyimli ve birçok ameliyat gerçekleştirmiş olmalıdır.
  • Hastanın beklentilerini doğru anlamalı ve iyi bir şekilde analiz edebilmelidir. Doktor, planlama sürecinde hastayı doğru yönlendirmelidir.
  • Bu dalda iyi bir cerrah güncel gelişmeleri iyi takip etmeli ve bilimsel bakış açısını daima genişletmelidir.
  • Bu dalda iyi bir cerrah estetik burun ameliyatı konusunda dünyada gelişmeleri ve teknolojiyi takip etmelidir. İleri teknoloji estetik ameliyatlarını oldukça kolaylaştırmakta ve hasta için konforlu bir hale getirmektedir.
  • Önceki hastalarının izni olması şartıyla referanslarını burun estetiği ameliyatı adaylarına gösterebilmelidir.
  • Burun estetiği ameliyatını iyi planlamış olmalı ve bu planı açıklayıcı bir şekilde hastayla paylaşmalıdır. Planlama sürecinde gerçekçi olmalı ve hastaya da bunun bilgisini vermelidir. Hastanın beklentilerinin çok yüksek olması ve cerrahın planı ile örtüşmemesinin ameliyattan sonra belli olması hasta için hoş olmayacaktır.
  • Ameliyatın planlama sürecinde doktor ve hasta hem fikir olmalıdır.

Kimler Burun Estetiği Ameliyatı Yapabilir?

Burun estetiği ameliyatı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık baş vurulan estetik operasyonlardan biridir. Burun estetiği ameliyatı dünyanın her yerinde hem KBB cerrahları hem de plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı yalnızca dış görünüm ile ilgili bir operasyon değildir. Buruna işlevlerini yerine getirmesini engelleyecek bir işlemde bulunulmamalıdır. Kişinin sağlıklı bir şekilde nefes alıp verebilmesi burun estetiği ameliyatının ilk koşuludur.

Burun estetiği ameliyatını gerçekleştirecek olan doktor burun anatomisi ve fizyolojisi hakkında mutlaka detaylı bir eğitim almış olmalıdır. Eğer şekilsek bozukluğun yanı sıra ; hastanın sinüziti ve nefes problemleri varsa aynı seans esnasında bu gibi problemleri de giderebilmelidir.

Burun estetiği ameliyatı sıradan bir cerrahi işlem değildir. Yani belirli ve sabit bir formu yoktur. Öncesinde kişiye özel bir planlama süreci ve ameliyat esnasında da ciddi anlamda bir el becerisi gerektirir. Bu nedenle her estetik cerrah burun estetiği ameliyatı yapamaz. Cerrahın tecrübesi, yeteneği ve estetik bakış açısına sahip olup olmadığı burun estetiği ameliyatının başarısında rol oynar.

Başarılı bir cerrah burun estetiğini planlarken kişinin istek ve beklentilerini göz önünde bulundurmakla birlikte ; kişinin yüz yapısına en uygun olacak burun şeklini ve ölçülerini de planlar. Kişinin yeni burun şekli yüzü ile ne kadar orantılı olursa o kadar doğal ve başarılı bir sonuç elde edilir.

Açık burun ameliyatında müdahale alanı daha geniş ve doğru müdahale imkanı daha yüksek olsa da iz kalma riskine karşı yine doktor seçimi önemli olmaktadır. Açık burun estetiği ameliyatından sonra iz kalma riski vardır. Ancak deneyimli ve başarılı bir doktor, bu izi ustaca gizleyebilir. Başarılı bir açık rinoplastinin ardından iz giderek hafiflemeli ve zaman içinde gözle görülemeyecek derece kaybolmalıdır. Burun estetiği ameliyatını yapacak olan doktor seçiminde tüm bu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.