Burun Estetiği Operasyonuna Nasıl Karar Verilir?

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Burun Estetiği Operasyonuna Nasıl Karar Verilir?

Burun Estetiği Operasyonunda Doğru Karar

Rinoplasti yani burun estetiği operasyonu basit bir operasyon değildir. Yapılacak işlemlere göre 1-1.5 saatten başlayıp 4.5-5 saate kadar uzayabilen farklı işlem dizilerinin art arda yapılabildiği, süresi değişkenlik gösteren bir operasyondur. Sonrasında da bakımının gerektiği ,takip ve müdahalelerinin bir yıla kadar uzayabildiği bir süreç sizi bekler. Bu nedenle böyle bir operasyona başkalarının sizi sürüklemesiyle değil kendi kararınızla yönlenmelisiniz. Çevrenizin, ailenizin sizi nasıl gördüğü ve nasıl yönlendirdiği değil sizin kendinizi nasıl hissettiğiniz daha da doğrusu burnunuzun şeklinde bir değişikliği isteyip istemediğiniz önemlidir.

Rinoplasti operasyonu en sık burun şeklinizden memnun değilseniz yapılır. Diğer bir grupta da burundan nefes almayı sağlamak için uygulanır. Aslında burnu tıkalı kişilerde genellikle burun içinden yapılan işlemler nefes almayı sağlar. Ama kimi burunlarda burun şekli de deforme ise burnu içerden düzeltmek nefes almak için yeterli olmaz burun şeklini de düzeltmek gerekir. Bir grup hasta da hazır nefes almak için ameliyat olacakken burun şekli de toparlansın ister.

Son yıllarda hem cerrahi teknikler hem de ameliyat sırasında uygulanan anestezi teknikleri oldukça geliştiği için ameliyat sonrası zorluklar oldukça azalmıştır. Ameliyat sonrası yüzde oluşan ödemler ve morluklar ve ameliyat sonrası ağrıları oldukça hafiflemiştir. Çok korkulan burun tamponları, yeni kullanılan malzemelerle bir kabus olmaktan çıkmıştır ve sıkıntı yaratmamaktadır. Ama gene de hastanın kendini bir ameliyat sürecine hazırlaması ve sonrasındaki takipleri için zaman planlamasını yapması gereklidir.

Karar verirken başka bir faktör de mevsimdir. Burun estetiği yılın her zamanı yapılabilen bir ameliyattır. Ancak mevsimine göre dikkat edilmesi gereken kimi hususlar vardır. Yaz döneminde ameliyat olan kişiler güneşlenmemeli ve güneş gözlüğü takmamalıdır. Kış döneminde ise burun tıkanıklığı bir süre devam edeceği için sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat edilmelidir. Önlemler alındıktan sonra mevsim kritik bir faktör olmaktan çıkar.

Asıl ameliyat olurken karar vereceğiniz husus doktor seçiminizdir. Öncelikle ve doğal olarak doktorunuz bu konuda tecrübeli olmalıdır. Ameliyat öncesinde doktorunuz size gereken tüm bilgilendirmeleri yapmalı ve sorularınızı cevaplandırmalıdır. Olabilecek tüm komplikasyonlar konusunda sizi uyarmalıdır, ameliyat süreci hakkında anlayabileceğiniz şekilde sizi aydınlatmalıdır. Sonrasında da takiplerinizi düzenli yapabilmeli ve bir sıkıntınız ya da sorununuz olduğunda ulaşılabilir olmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı revizyon gerektirebilen bir operasyondur. Bir yıllık takip dolduğunda burun şekli ya da nefes almanız tam olarak düzelmemişse doktorunuz size daha basit ve kısa ikinci bir operasyonu yapabilir. Bu durum kompleks bir yapı olan burnun içindeki farklı dokuların birbirinden farklı iyileşme sürecinden kaynaklanır.

Son olarak ameliyat kararını etkileyen nokta ameliyat ücretidir. Burun ameliyatı basit ve kısa olabileceği gibi komplike ve uzun bir operasyon da gerektirebilir. Hastaya ve burun şeklinde yapılması gereken değişikliklere göre farklı işlemler gerektiren bir operasyondur. Doğal olarak uygulanacak işlem değişebileceği için ücret de değişkendir. Doktorunuz ameliyat yeri için size birbirinden farklı hastane alternatifi de sunabilir. Hastane tercihiniz de fiyatı etkileyecektir. Seçeceğiniz hekime göre çok yüksek ya da çok düşük bir rakamla da karşılaşabilirsiniz. Ödeyeceğiniz rakamın çok yüksek olması ameliyat sonucunun iyi olmasını garanti etmez. Ortalama rakamların çok altında bir rakamla karşılaşmanız da sizi yapılacak işlemlerin güvenilirliliği açısından şüphelendirmelidir.