Burun Estetiği ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Burun Estetiği ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Burun Estetiğinde Doktor Seçimi Nasıl Olmalıdır? 

Burun estetiği ameliyatı, bir başka deyişle Rinoplasti, burnun her türlü biçimsel problemine karşı çözüm üretebilmektedir. Sadece bununla da kalmayıp kişinin sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermesine engel olan faktörleri de ortadan kaldırmaktadır. Bazı eğrilikler bilindiği üzere nefes almayı engellemektedir. Aynı şekilde burun etinde büyüme problemi kişinin soluk alıp vermesine olumsuz yansır. Fakat genelde Rinoplasti konusunda bir hekimin kapısını çalan bir kişi, estetik kaygılarını ön planda tutmaktadır. Kişi sosyal yaşamın içinde, öyle olmasa dahi insanların daima burnuna baktığını düşünecek kadar bu meseleyle iç içe yaşar. Bu onu uzun seneler boyunca psikolojik açıdan rahatsız eder ve burun estetiği ameliyatı bir zorunluluğa dönüşür.  İnsan yüzünde burun kadar güzellik kavramına negatif ya da pozitif yönde katkı yapan bir başka organ neredeyse bulunmamaktadır.

Rinoplastide temel gaye kişinin yüz hatları göz önüne alınarak en doğru ve en doğal burun seçimini ortaya koymaktır. Bazen bir burun tasarımı, başlı başına oldukça estetik olmasına rağmen kişinin yüz hatlarıyla uyumlu olmadığı için kötü bir görüntü yaratabilmektedir. Bu açıdan hekimlerle operasyon öncesi detaylı bir görüşme yapıp, en doğru burnun nasıl olacağı konusunda fikir birliğine varılması gerekir. Zaten burun estetiğinde kişiler operasyon öncesinde nasıl bir buruna sahip olacakları konusunda fotoğraf simülasyonları ile fikir sahibi olabiliyorlar. Bu açıdan ameliyat sonrası kişi için bir sürpriz yaratmayacaktır. Ülkemizde artık çok yaygın şekilde yapılmaya başlanan Rinoplasti, şekilsel birçok probleme yanıt verebilecek düzeye ulaştı.

Burun estetiği ameliyatı, gerçekten estetik bir operasyon gerektiren kişilere uygulanıyor. Öte yandan çocuklarda ya da ergenlerde, burun gelişimi devam etmekte olduğu için pek sıcak bakılmıyor. Gerçi bu konuda farklı düşünen doktorlar olsa da genel kanı, 18 yaşından önce bu uygulamaların pek doğru olmayacağı yönünde.

Burun Estetiği için Doktor Tercihine Dikkat

Burun estetiği ameliyatında hekimler adeta belirleyicidir. Operasyonun başarıya ulaşmasında tek faktör değildir ancak büyük ölçüde doktorun yaklaşımı, stratejisi ve bu süreçteki hamleleri Rinoplasti özelinde çok kritik bir rol oynar. 

Burun estetiği kısa bir sürede sonuçlanan bir operasyondur, genelde birkaç saatte nihayete erer. Fakat asıl önemli olan ameliyat öncesi yapılan analizler ve planlamalar ile ameliyat sonrasındaki sürecin takibidir. Bu süreçlerde her doktor aynı enerjiyi ve aynı ilgiyi size yansıtamayabilir. Küçük bir hata veya ihmal dahi operasyon sonrası iyileşme süreçlerini uzatabilir ya da burnunuzun istediğiniz düzeyde olmamasına neden olabilir. Bu açıdan doktor seçiminizi yaparken acele etmemeniz önemlidir

Bu durum aynı şekilde hastane tercihi için de aynen geçerlidir. Operasyon geçireceğiniz hastanenin teknik koşullarından öte, burun estetiği gibi incelik ve hassasiyet gerektiren bir konuda ne denli deneyimli olduklarına bakmanız gerekiyor. Bu konudaki deneyimleri ya da referansları seçiminizi etkilemelidir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyata girmeden önce tahliller için kan örnekleri alınmaktadır. Bu da damar yolunun açılacağı anlamına gelmektedir. Serum içindeki ilaçların etkisiyle kısa süre içinde kişi uyutulmaktadır. Bu sayede hasta operasyon esnasında herhangi bir ağrı, sızı hissetmeyecektir. Bu aşamada ayrıca vücut ısısı arttırılır. Anestezi ile cerrah ekip arasında bir uyum söz konusudur. Ameliyat esnasında uygun önlükler giydirilir. Hastanın yakınları operasyon sırasında içeriye alınmaz. Zaten bu süreçler genelde hemşireler tarafından detaylı bir şekilde aktarılmaktadır.

Doktorların genel önerisi, rinoplasti öncesi 8 saat boyunca bir şey yenmemesi yönündedir.  Operasyon sonrasında en az 3 saat sonra yemek yemeye başlayabilirsiniz. Bunlar da sert değil hafif olan gıdalardan oluşmak durumundadır. Ameliyat günü, düzenli ilaçların kullanımına engel olacak bir durum bulunmaz, kişi aynı şekilde ilaçlarını almaya devam edebilir. Yine de bazı özel durumlar için doktorla bilgi alışverişinde bulunmakta fayda vardır.

Burun estetiğinde genelde kapalı ve açık teknik kullanılmaktadır. Bu tercih kişinin özel durumuna göre belirlenir. Kapalı teknik daha eski ve klasik bir yöntemdir. Kesi işlemleri tümüyle burnun iç bölgesinden yapılmaktadır. Bu sayede burnun dış bölgesinde herhangi bir ameliyat izi görülmez.  Açık teknikte ise burun ucuna dair işlemler daha kontrollüdür. Buna rağmen küçük de olsa bazı izlerin oluşmasına neden olur; fakat bu izler zaman içinde tümden kaybolur.

Ağrılar, Morluklar ve Şişlikler Ne Zaman Geçer?

Burun ameliyatı sonrası kişiyi dikkatli olunması gereken bir süreç bekler. Özellikle rinoplasti sonrası birkaç gün tamponların varlığından ötürü hem burundan nefes almakda sorunlar yaşanabilir, hem de burun içinde çeşitli ağrılar hissedilebilir. Kişinin cilt yapısı, daha doğrusu cildindeki sıklık düzeyi burada şişliklerin geçme süresine doğrudan etki eder.

Güneş altında fazla kalmak morlukların uzun süre geçmemesine neden olabilir.  Güneş ışınlarından kendinizi korumak koşuluyla 10 gün içinde morluklardan kurtulabilirsiniz. Şişlikler ise ilk 3 gün boyunca sizi rahatsız edecek düzeye gelse de sonrasındaki günlerde yavaşça inmeye başlayacaktır. 7-10 gün arasında şişlikler tümüyle inmekte ve bu sayede kişi normal yaşamına geri dönmektedir.  

Bu süreçte buz tedavisi şişliklerin azalması açısından tercih edilen bir yöntemdir. Genelde tamponlar çıktıktan sonra nefes almadaki sıkıntılar da son bulmaya başlar. Tamponlar yeni şeklini koruması için burnu bir arada tutmaktadır. Öte yandan kanamanın da önüne geçtiği için oldukça önemlidir. Zaten artık silikon tabakalar sayesinde eskisi gibi şiddetli ağrılar hissedilmemektedir.