Burun Estetiği Ameliyatında Doktor Seçimi

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Burun Estetiği Ameliyatında Doktor Seçimi

Burun estetiği; tüm dünyada gerek kadınlar gerekse de erkekler tarafından en sık tercih edilen estetik operasyonlar arasındadır. Teknolojik gelişmeler, bilimsel çalışma alanlarının genişlemesi; tıp alanının özellikle de estetik cerrahinin olanaklarını zenginleştirmiştir. Burun estetiği de yeni ve güvenilir yöntemlerle çok daha konforlu bir şekilde uygulanması mümkün olan bir estetik ameliyat biçimidir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun şeklinden memnun olmayan kişilerin başvurduğu bir estetik operasyon olan burun estetiği farklı işlemler içeren bir operasyon bütünüdür. Burun estetiği ameliyatında;

 • Burnu yüz bölgesine oranla küçük olan kişilerde burun büyütme
 • Burnu yüz bölgesine oranla büyük olan kişilerde burun küçültme
 • Burun ucu düşük olan kişilerde burun ucu kaldırma ya da burun ucu estetiği
 • Burun kanatları geniş olan kişilerde daraltma
 • Burun delikleri büyük olan kişilerde burun deliklerinin küçültülmesi
 • Burun kemeri olan kişilerde kemerin alınması
 • Burun eğriliği olan kişilerde ise eğriliğin giderilmesi için gerekli olan işlemler uygulanmaktadır. 

Burunda yaşanan birçok farklı problem bulunabilmektedir. Bu problemlerin giderilmesinde başvurulacak işlemlerin tamamı aynı operasyon sürecinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle estetik uygulamanın başarısı açısından ameliyat planlaması dolayısı ile de doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. 

Burun Estetiği Ameliyatında İdeal Doktor 

Burun şekil itibari ile kişinin yüz hatlarını ve ifadesini büyük oranda etkilemektedir. Kemikli ve çıkıntılı bir yapısı olmasının yanı sıra yüzün orta bölgesinde olmasının da etkisi ile insanda dikkati ilk çeken organ burundur. Bu nedenle de insanlar için burun şekli ve büyüklüğü güzellik açısından önemlidir. 

Burun şekline doğal bir güzellik kazandırılması büyük bir sorumluluğun yanı sıra sanatsal akış açısı da gerektirmektedir. Bu nedenle burun estetiği uygulamasını gerçekleştirecek olan doktorun sanatsal bakış açısına sahip olması gerekmektedir. Seçilen doktorun daha önce uygulamış olduğu ameliyatların canlı örnekleri incelenmelidir. 

Burun estetiği ameliyatında burun fonksiyonlarının korunması; sağlık açısından olumsuzluk oluşturabilecek olan problemlerin giderilmesi önemlidir. Bu nedenle burun organına sadece estetik ve kozmetik bir bakış açısı ile müdahale etmek yanlıştır. Solunum ve koku duyusu açısından işlevleri de göz önünde bulundurularak ameliyat planlaması gerçekleştirilmelidir. Aksi halde burun tıkanıklığı, koku duyusunda bozukluk ve nefes alamama gibi problemler açığa çıkabilmektedir. 

Doktorun tecrübesi elbette ki burun estetiği ameliyatında başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Bu durumun yanı sıra aynı zamanda cerrahın tıp alanındaki yenilikleri ve gelişmeleri takip etmesi; dahası bu gelişmeleri hayata geçirmesi de büyük önem taşımaktadır. 

Burun Estetiğinin Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Başarılı bir burun estetiği ameliyatı için birtakım koşulların nitelikli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu koşullar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Alanında uzman ve tecrübeli bir doktor seçimi
 • Ameliyat planlamasının kesin çizgiler ile oluşturulması
 • Ameliyatın gerçekleştirileceği ortamın sterilizasyonun tamamlanmış olması
 • Ameliyatı gerçekleştirirken yararlanılan ekipmanların donanımsal özelliklerinin yeterliliği
 • Ameliyat sonrası burun bakımının nitelikli bir şekilde yapılması
 • Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde doktor önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulması

Yukarıda sıralanan koşullarının herhangi birinin aksaması ya da eksik bir şekilde gerçekleştirilmesi başarı oranının düşmesine neden olmaktadır. Bu durumda ise nefes almada güçlük çekilebilmekte ya da ameliyat sonrasında açığa çıkan burun görünümünden memnun kalınmaması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Planlama

 Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişilerin doktor seçimlerini nitelikli bir şekilde yapmaları gerektiğinden bahsetmiştik. Bu süreç sonrasında ayrıntılı bir muayene süreci yaşanmaktadır. Fizik muayene ve genel sağlık durumunun değerlendirilmesinin yanı sıra; üst solunum yolları ile birlikte burun ve sinüslerde yaşanan problemlerin de teşhis edilip ameliyat öncesinde tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatı öncesinde alerjik rinit ya da benzeri alerjik durumların gerek ilaç gerekse de burun içi spreyler ile tedavi edilerek reaksiyon etkilerinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bununla birlikte günümüzde çok sık rastlanan sinüzit problemlerinin de ameliyat öncesinde tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Sinüzit hastalığının kronik şekilde yaşanması durumunda burun estetiği ameliyat planlaması içerisine sinüzit probleminin giderilmesi için uygulanacak cerrahi yöntemin de dahil olması gerekmektedir. Sinüzit probleminin tedavi edilmeden burun estetiği ameliyatının gerçekleştirilmesi durumunda; mukus tabakasının bozulması ve sinüslerdeki şekil bozuklukları nedeni ile kişi; burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve burundan nefes almakta zorluk çekebilmektedir. 

Burun estetiği ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken önemli bir noktada burun şeklinin yüz ve yüzdeki diğer organlar ile uyumlu olacak şekilde tasarlanması, aynı zamanda planlanan burun şeklinin doğal bir görünüme kavuşturulmasıdır. Burun estetiği konusunda unutulmaması gereken durumlardan biri; burun estetiği ameliyatının doktor ve hasta haricindeki kişiler tarafından anlaşılamamasıdır. 

Burun ameliyatı planlaması gerçekleştirildiğinde ameliyat öncesi sürecin doktor önerilerine eksiksiz bir şekilde uyularak geçirilmesi gerekmektedir. Aksi halde enfeksiyon, kanama ya da ameliyat yaralarının uzun sürede iyileşmesi durumları yaşanabilmektedir.