Burun Ameliyatı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Burun ameliyatı; burnun fonksiyonel ve estetik açıdan deformasyonlarını düzeltmek amacı ile uygulanan cerrahi müdahaledir. Burun ameliyatında öncelikli amaç her zaman için burun sağlığının korunması ve rahat nefes alabilmektir.

Burun ameliyatı operasyon sürecinde; Burun eti, deviasyon ya da burun içerisinde oluşan polipler alınmakta ve rahat nefes alınabilmesi sağlanmaktadır. Sinüzit ya da burun eğriliği gibi durumlar söz konusu ise gerekli işlemler uygulanmaktadır. Burun ideal boyutuna getirilmektedir.  Burun delikleri daraltılmakta ve burun kanatları küçültülmektedir.   

Burun ameliyatı öncesinde ayrınıtlı muayene büyük önem taşımaktadır. Burundaki şekil bozuklukları ve sağlığı olumsuz etkileyen durumlar belirlenmekte ve ameliyat planlaması bu durumların düzeltilmesine yönelik şekilde gerçekleştirilmektedir.

Burun ameliyatı sonrasında burun bakımına ve burnun herhangi bir darbe almamasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda ağır gözlükler kullanılmamalı, güneş ışığına direk maruz kalınmamalı ve ağrı kontrolü soğuk kompres uygulamaları ve ağrı kesici ilaçlar ile gerçekleştirilmelidir.

Kusursuz burun şekli; ameliyat olduğu anlaşılamayacak şekilde uygulanan işlemler sonrasında açığa çıkan görüntüdür. Bu nedenle ameliyat olan kişinin beklentileri gerçekçi olmalıdır. Yüz bölgesindeki diğer organlar ile orantılı bir şekilde burun şekli oluşturulmalıdır.