Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı

Bademcik ve geniz eti büyümesi; özellikle çocuklarda en sık görülen kulak burun boğaz hastalıklarından biridir. Çeşitli nedenler ile iltihaplanarak büyüyen bademcik ve geniz eti dokuları çocukların fiziksel gelişimlerini ve genel sağlık durumlarını önemli derecede olumsuz etkilemektedir. 

Bademcik Nedir?

Bademcik üst solunum yolu başlangıcında; boğaz girişinde sağ ve sol tarafta bulunan lenf bezleridir. Çocukluk döneminde dış ortamdaki ve havadaki bakteri ve virüslere karşı vücudun korunmasında görevlidir. Bademcik dokuları herhangi bir bakteri ile ya da virüs ile karşılaştığında savunma amacı ile şişmekte ve kalkan oluşturmaktadır. Ancak bazı çocuklarda bademcikler koruma görevlerini yerine getiremez ve kendileri bakteri üretmeye başlayarak şişmekte ve sağlık açısından ciddi olumsuz etkileri bulunmaktadır. 

Geniz Eti Nedir?

Geniz etinin en açıklayıcı tanımlaması; boğaz ve burun arasına yerleşen ve karnabahara benzeyen bir doku olmasıdır. Geniz etinin çocuk fizyolojisindeki görevi; burundan hava yolu ile alınan virüs ve bakterilere karşı kalkan oluşturarak vücudu korumasıdır. Geniz etinin işlevselliği birçok çocukta ilk 3 yaş sürmektedir. Bazı çocuklarda geniz eti; tıpkı bademciklerde olduğu gibi kendileri iltihaplanarak büyümektedir. Bu durum da çocuk sağlığı ve sağlıklı gelişimi açısından tehlike oluşturmaktadır. 

Bademcik ve Geniz Eti Büyümesi Tedavi Edilmediğinde Nelere Yol Açar? 

Bademcik ve genzi etinin büyümesi çocuklarda önemli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu sorunlar şu şekilde sıralanabilmektedir; 

 • Gelişme geriliği
 • Ağız açık uyuma
 • Çene eklemi ve kemiğinde anatomik bozukluklar
 • Yüz bölgesinde asimetri
 • Horlama 
 • Sinüzit
 • İşitmede güçlük
 • Orta kulak iltihapları 
 • Ağız, burun ve diş enfeksiyonları

Bademcik ve geniz eti büyümesi problemleri tedavi edilmediği sürece çocuğun günlük yaşamında ve okul hayatında olumsuzluklara yol açmaktadır. Sık sık enfeksiyona maruz kalmak elbette ki fiziksel gelişimi engellemekte ve bağışıklık sistemini ciddi oranda zayıflatmaktadır. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Bademcik ve Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda sık görülen bademcik ve geniz eti büyümesi birtakım şikayetlere yol açmakta ve belirtiler açığa çıkarmaktadır. Bademcik ve geniz eti büyümesinin başlıca belirtisi; nefes almada güçlüktür. Bu nedenle ağız açık uyunmaktadır. Burnun tıkalı olması kaynaklı genizden konuşma mümkün olmaktadır. 

Horlama, nefes alırken ses çıkarma ve ilerleyen süreçte uyku apnesi yaşanabilmektedir. Bu şikayetlerin ortadan kaldırılması ve çocuğun sağlıklı gelişebilmesi adına alanında tecrübeli bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gerekmektedir. 

Bademcik ve Geniz Eti Büyümesinde Tanı Yöntemi

Bademcik ve geniz eti büyümesi üzerine doktora başvuran hastalarda tedavi planlamasının nitelikli bir şekilde oluşturulabilmesi adına mutlaka tanı konulması gerekmektedir. 

 • Bademcik ve geniz eti büyümesi probleminin açığa çıkardığı şikayetlerin değerlendirilmesi
 • Ayrıntılı bir fizik muayene sürecinin yaşanması
 • Endoskopik yöntemlerden faydalanılması
 • Radyolojik görüntüleme yöntemlerinden yararlanılması;

üzerine hastada bademcik ve geniz eti büyümesi teşhisi konulabilmektedir. Bu sayede nitelikli bir tedavi planlaması gerçekleştirilebilmektedir. 

Bademcik ve Geniz Eti Büyümesinde Tedavi

Bademcik ve geniz eti iltihaplanması durumunda çeşitli ilaç ve antibiyotikler ile vücudun iltihaptan arındırılması öncelikli tedavi yöntemlerinden biridir. Bununla birlikte alerjik bir durumun söz konusu ise mutlaka alerji tedavisi de uygulanmaktadır. 

Bademcik ve geniz eti büyümesi geçici bir problem de olabilmektedir. Ancak bu dokular eski büyüklüklerine dönmüyor ve çocukta daha önce bahsi geçen şikayetlere yol açıyorsa mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatına Ne Zaman Başvurulur? 

Çocuklarda bademcik ve geniz eti büyümesi; gelişme geriliğine konuşma bozukluğuna ve çene eklem yapısında deformasyona yol açmışsa doktorunuz beklemeden ameliyat önerebilmektedir. 

Bademcik ve geniz eti ameliyatlarında uygulanan yöntemler teknolojik gelişmeler sonucunda çok daha konforlu ve güvenilir bir hale gelmiştir. Bu nedenle her yaştan hastada bademcik ve geniz eti tedavisinde cerrahi yöntemlere başvurulabilmektedir.

Yaklaşık 15 dakika süren bu cerrahi yöntem ağız içerisinden yapılmaktadır. Genel anestezi uygulamasının tercih edildiği bademcik ve geniz eti ameliyatı günümüzde kesi açılmadan gerçekleştirilebilmektedir.

Gerek bademcik gerekse de geniz eti ameliyatları sonrasında bu dokuların tekrar büyüme olasılığı; 3 yaş öncesinde uygulanmamış ise ve alerjik reaksiyon yaşanmıyor ise mümkün değildir. 

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Süreç

Bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrası süreçte belirli bir düzeyde ağrı yaşanabilmektedir. Bu ağrı hissi bazı çocuklarda kulağa da vurabilmektedir. Ancak doktorun önerdiği ilaçlar ile ağrı kontrolü sağlanabilmektedir. 

Ameliyat sonrasında boyun ağrısı ve kötü ağız kokusu yaşanması normal karşılanmaktadır. Bu şikayetler birkaç gün içerisinde sona erecektir. 

Bademcik ev geniz eti ameliyatı sonrasında doktor gerek enfeksiyonlara karşı gerekse de ağrı kontrolünün sağlanması adına çeşitli ilaçların kullanılması gerekecektir. Bu süreçte doktorun önermediği ilaçların kullanılmaması gerekmektedir. Ameliyat gününden sonra ilk 3 gün istirahat edilmelidir. Yüksek ateş şikayeti bu süreçte normaldir. Ateş düşürücü yöntemlerin uygulanmasının yanı sıra 38 derece üzerine çıktığında ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.