Bademcik Ameliyatı Riskli Midir?

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Bademcik Ameliyatı Riskli Midir?

Bademcik ameliyatları riski oldukça düşük orandadır. İstatistiklerde 14.000 ameliyattan birinde anesteziye veya cerrahiye bağlı ciddi komplikasyon bildirilmektedir. Ameliyat sonrası ciddi kanama oranı 5/1000 gibi düşük orandadır.

Bademcik ameliyatından sonra vücudun savunma sistemi ile ilgili bir çok bilimsel çalışma yapılmış ancak bağışıklığın azaldığını gösteren bir sonuç elde edilmemiştir. Bademcikleri alınmış insanlarda lenfositlerin bazı tiplerinin sayısında azalma gösterilmiştir. Ancak bunun klinik olarak sorun doğurduğuna rastlanılmamıştır.

Bademcik ameliyatından sonra daha kolay farenjit olunduğu yolunda bir inanış vardır. Bademciği alınmış ya da alınmamış insanlarda farenjit görülme oranı aynı sıklıktadır. Bademciklerin alınması farenjit olma oranını artırmamaktadır.

Çocukluk yaşlarında yapılan ameliyatlarda çocuklar çok çabuk toparlarken, yetişkin yaşda bademcikleri alınan kişilerde iyileşme döneminin ağrılı ve uzun geçebileceği görülmektedir. Bu nedenle de eğer bademcik için ameliyat endikasyonu varsa bu sorunun çocukluk çağında çözülmesi önerilmektedir.